Достапни линкови

logo-print

Во Турција штрајк поради рударската несреќа


Турските синдикати за денеска најавија штрајк во целата земја по најтешката рударска несреќа во која, според последните информации, загинале над 280 рудари. Во Турција расте незадоволството како што се губат и последните надежи дека ќе има преживеани меѓу 120 рудари кои се уште не се извлечени од рудникот. Во неколку градови дојде до протести на кои беше обвинувана владата дека не превзема доволно мерки за заштита на работниците.
XS
SM
MD
LG