Достапни линкови

logo-print

Борис Лаловац избран за нов министер за финансии на Хрватска


Хрватскиот сабор го потврди именувањето на Борис Лаловац за нов министер за финансии на Хрватска, на местото на Славко Линиќ, кој беше сменет од функцијата поради обвиненија за корупција. Лаловац досега ја извршуваше функцијата заменик-министер за финансии. Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ го смени од должност Линиќ на 6 мај поради обвинение дека го оштетил државниот буџет за 3,5 милиони евра. Премиерот Зоран Милановиќ истакна дека ваквата одлука била донесена уште пред два месеца, кога директорката на даночната управа предупредила за неколку сомнителни предбанкротни договори на Линиќ.
XS
SM
MD
LG