Достапни линкови

logo-print

Путин бара се за руската одбрана да се произведува во Русија


Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека руската одбрамбена индустрија не треба да зависи од компоненти ос странство. На средба со претставници на одбраната во резуденцијата во близина на Сочи, Путин истакнал дека се што се користи во рускиот одбрамбен сектор, треба да се произведува во Русија. Русија е соочена со санакции од западот поради настаните во Украина, а САД се заканија дека ќе го ограничат и извозот на висока технологија за Русија.
XS
SM
MD
LG