Достапни линкови

logo-print

Оланд ја заврши посетата на јужен Кавказ


Францускиот претседател Франсоа Оланд

Францускиот претседател Франсоа Оланд

Францускиот претседател Франсоа Оланд го посети Тбилиси со што ја заврши тридневната турнеја на земјите од јужен Кавказ. Оланд вчера се сретна со грузискиот претседател Гиоргиј Маргвелашвили и премиерот Иракли Гарибашвили. Интеграција на Грузија во ЕУ и НАТО е виско на агендата поради кризата во Украина.
Маргвелашвили во меѓувреме го одби рефрендумот за отцепување на источниот дел на украина и ги поддржа претседателските избори во земјата закажани за 25 мај. Оланд по средбите изјави дека ЕУ ќе ги засили санкциите врз Русија и проруските сепаратисти во Украина, доколку гласањето на изборите биде спречено.
XS
SM
MD
LG