Достапни линкови

logo-print

Русија нема да ја користи меѓународната вселенска станица


Рускиот вицепремиер Дмитри Рогозин изјави дека Москва не планира да ја користи меѓународната вселенска станица по 2020 година, што ќе значи дека и САД нема да може повеќе да ја употребуваат. Според него, Русија ќе ги презентира деталите за пренасочување на ресурсите за неколку месеци.
Одлуката на земјата доаѓа по тензиите за украинската криза и санкциите кои ги преземаа САД. Рогозин порача дека Москва не сака да го продолжи спроведувањето на високотехнолошките проекти со неверодостоен партнер кој се политизира.
XS
SM
MD
LG