Достапни линкови

logo-print

Ромпуј ја покани Молдавија да потпише договор за асоцијација со ЕУ


Претседателот на Европскиот Совет Херман Ван Ромпуј денеска на средбата во Кишињев го покани премиерот на Молдавија Лурие Леанча да потпише договор за асоцијација со ЕУ на маргините на самитот на Унијата на 27 јуни.

Претходно претседателот на Молдавија Николае Тимофти изјави дека ќе го искористи своето суверено право да го одобри договорот и покрај надворешните политички и економски притисоци.

Тој вчера не ја именуваше Москва која се противи на договорот за асоцијација меѓу Молдавија и ЕУ.
XS
SM
MD
LG