Достапни линкови

logo-print

Во Либија ослободен киднапираниот амбасадор на Јордан


Јорданскиот амбасадор во Либија Фауаз ел Ајтан кој во минатиот месец беше киднапиран во Триполи, како што јави јорданската телевизија, бил ослободен без да се наведуваат околностите како дошло до тоа. Една недела по неговото грабнување, Јордан го ослободи Мухамед Дурси, радикален исламист кој во 2007 година беше осуден на доживотен затвор поради планирање бомбашки напад на аеродромот во Аман. Јорданските власти не соопштија дали неговото ослободување било поврзано со грабнувањето на амбасадорот.
XS
SM
MD
LG