Достапни линкови

logo-print

Бајден во наредната недела во посета на Романија


Американскиот потпретседател Џо Бајден ја прифатил поканата од романскиот претседател Трајан Басеску и во наредната недела ќе ја посети Романија, каде што ќе разговара за кризата во Украина и однесувањето на Русија. До посетата доаѓа откако рускиот заменик премиер Дмитриј Рогозин напиша на Твитер дека наредниот пат кога ќе лета над Романија, ќе биде во бомбардер. Романија побара објаснување за ваквата изјава. Белата куќа соопшти дека Бајден во Букурешт ќе порача оти САД остануваат посветени на колективната одбрана на земјите членки на НАТО.
XS
SM
MD
LG