Достапни линкови

logo-print

Литванската претседателка победи на првиот круг од изборитеЛитванскиот претседател Далија Грибаускаите победи на првиот круг од гласањето на претседателските избори во балтичката земја.
Официјални лица изјавија дека Грибаускаите освоила околу 45 отсто од гласовите со речиси сите пребројани гласови.
Грибаускаите е гласен критичар на дејствијата на Русија во Украина.
Грибаускаите е економист образован и во Советскиот Сојуз и во Соединетите Американски Држави.
Таа стана првата жена претседател на Литванија, кога беше избрана во 2009 година.
XS
SM
MD
LG