Достапни линкови

logo-print

Министерски состанок на ЕУ за украинската криза


Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе се состанат денеска во Брисел каде што ќе разговараат за кризата во Украина. Прв чекор на министрите се очекува да биде проширување на санкциите за компаниите. Се очекува тие да разговараат за начините да се направи полесно замрзнување на средствата на компании кои се вклучени во украинската криза.
Во меѓувреме, претседателот на Советот на ЕУ Херман Ван Ромпуј, кој претставува 28 лидери на блокот, ќе долета во Украина за да се сретне со привремената влада и да разговара околу начините за стабилизирање на земјата пред претседателските избори на 25 мај. Овој потег на ЕУ доаѓа еден ден откако про-московските бунтовници одржаа референдум за самоуправа во делови на источна Украина.
ЕУ го прогласи референдумот за нелегален и рече дека нема да го признае неговиот исход.
XS
SM
MD
LG