Достапни линкови

logo-print

Пет мртви во бомбашки напад во Авганистан


Авганистанските власти соопштија дека во самоубиствен бомбашки напад насочен кон армиско возило возило во јужниот дел на Авганистан, загинале пет цивили, а биле ранети 36. Портпаролот на локалната самоуправа изјави дека четири војници на авганистанската армија биле повредени во нападот во областа Мајванд, во покраината Кандахар. Талибанците ја презедоа одговорноста за нападот. НАТО пак соопшти дека еден од нејзините членови починал како резултат на повреда која не е поврзана со борбите во северниот дел на Авганистан. Нема повеќе детали за смртта на војникот.
XS
SM
MD
LG