Достапни линкови

logo-print

Најмалку 32 повредени при експлозија во дискотека во БиХ


Најмалку 32 лица се повредени во текот на минатата ноќ при експлозија на бомба во дискотека во градот Велика Кладуша во северозападниот дел на Босна и Херцеговина, јавува Танјуг. Според полицијата на Унско-санскиот Кантон, лице кое е меѓу ранетите, во 3:30 часот фрлило експлозивна направа во дискотеката „Екс“ во Велика Кладуша. Во полициското соопштение се посочува дека при експлозијата нема загинати и дека сите ранети лица се пренесени во болницата во Бихаќ. Еден од ранетите се наоѓа во критична состојба. Мотивите за предизвикувањето на експлозијата засега не се познати. Сторителот на ова дело и порано извршувал разбојништва, а неодамна бил пуштен од затвор.
XS
SM
MD
LG