Достапни линкови

logo-print

Турција ќе ги информира странските медиуми за слободата на печатот


Турската Влада презема чекори за подобро да ги информира странските новинари за вистината во Турција, изјави турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу.Тој навести дека неодамнешните критики од меѓународните организации за слободата на печатот во Турција се предизвикани од погрешно сфаќање, јавува „Хуриет дејли њуз“. Коментирајќи го неодамнешниот извешатај на американската невладина организација „Фридом хаус“ за слободата на печатот во Турција, Давутоглу рече дека станува збор за погрешно сфаќање на ситуацијата по тоа прашање.
XS
SM
MD
LG