Достапни линкови

logo-print

Конститутивна седница на осмиот состав на Собранието


Собранието на Република Македонија денеска ќе одржи конститутивна седница на осмиот пратенички состав. Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски потпиша Решение според кое конститутивната седница треба да се одржи во 13 часот. Според официјалните конечни резултати на Државната изборна комисија од предвремените парламентрани избори, одржани на 27 април, во идниот состав на Парламентот треба да седнат 61 пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, 19 од ДУИ, 7 од ДПА и 1 од ГРОМ. Опозицијата предводена од СДСМ освои 34 мандати, но одлучи да ги врати и да не учествува во новиот собраниски состав.
XS
SM
MD
LG