Достапни линкови

ДУИ - можен прекин на преговорите со ВМРО ДПМНЕ


Али Ахмети, претседател на Демократската унија за интеграцијa.

Али Ахмети, претседател на Демократската унија за интеграцијa.

ДУИ нема намера да попушти во нејзините барања пред ВМРО-ДПМНЕ, јави Алсат. Вечерва или најдоцна до утре изутрина партијата на Груевски треба да се изјасни дали прифаќа претседателот на Собранието да биде Албанец, односно кадар на ДУИ и да го смени Деловникот на собранието со што и пленарните седници ќе се водат на албански јазик.

Тоа, велат од ДУИ е услов доколку ВМРО-ДПМНЕ сака да продолжат разговорите со ДУИ за формирање на нова влада.

Во меѓувреме, ВМРО-ДПМНЕ информираше дека нема на ДУИ да ѝ
го дадат спикерското место.

За утре во 13 часот е закажана конститутивната седница на новиот собраниски состав. Од ВМРО-ДПМНЕ најавуваат дека за прв парламентарец повторно ќе го предложат Трајко Вељаноски.

По ова, на следната седница в понеделник ќе биде инаугуриран и претседателот Иванов, кого ДУИ не го признава, како што не го признава ниту СДСМ.
Доколку за ова прашање ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не се договараат, како што велат од партијата на Ахмети, нема да продолжат разговорите за можнo владино коалицирање и поделба на министерските ресори.
XS
SM
MD
LG