Достапни линкови

logo-print

Уапсен сопственикот на потонатиот брод во Јужна Кореја


Обвинителите што го истражуваат потонувањето на бродот во Јужна Кореја од минатиот месец наредија апсење на сопственикот на компанијата што го поседува бродот. Тој бил уапсен вчера поради стравувањето на властите дека може да уништи докази. Тој е петти вработен во бродската компанија што е уапсен, откако се појавија сомнежи дека неправилното распоредување на товарот и претовареноста можеби придонеле за катастрофата од 16 април. Уапсени се и сите 15 преживеани членови на посадата. Досега се откриени 273 тела на загинатите, а 31 сè уште се водат како исчезнати. Повеќето од жртвите се средношколци. Потрагата ја попречува лошото време и остатоците што пловат во внатрешноста на бродот.
XS
SM
MD
LG