Достапни линкови

СДСМ поднесува кривична пријава против Јанкулоска


Портпаролот на СДСМ Петре Шилегов.

Портпаролот на СДСМ Петре Шилегов.

СДСМ поднесува кривична пријава против министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, информира на денешната прес-конференција партискиот портпарол Петре Шилегов. Според него, постојат сериозни сомневања дека Јанкулоска од позициите секретар на ВМРО-ДПМНЕ и министерка за внатрешни работи, во 2006-та година направила две тешки кривични дела: злоупотреба на службената положба и овластување и затајување данок.

„Постојат сериозни основани сомненија дека кеш пари во висина од 80 илјади евра, или две донации за ВМРО-ДПМНЕ од 30 евра и од 50 илјади евра, противзаконски завршиле лично кај Гордана Јанкулоска. Донаторот на парите, Загорец Тумбовски, како што извести преку медиумите и лично се обратил со изјава до јавниот обвинител, во којшто го потврдува и објаснува целиот случај“, рече Шилегов.

СДСМ бара од јавниот обвинител Марко Зврлевски да отвори истрага, да предложи мерка за обезбедување на Јанкулоска и да се направи графоскопско вештачење.
ВМРО-ДПМНЕ, пак, во реакцијата на прес-конференцијата на Шилегов, го повикува Јавниот обвинител да се произнесе во најкус можен рок. Гордана Јанкулоска повторно ќе му даде шанса на Шилегов и новите клевети да ги брани пред надлежниот суд, се наведува во реакцијата.

„СДСМ се очајни и се обидуваат преку монтирани и лажирани документи, здружени со лице правосилно осудено за фалсификат и злоупотреби, со неважечки печат и измислен поттпис, да создадат магла која ќе ја покријат нивната безидејност“, наведува ВМРО-ДПМНЕ.
XS
SM
MD
LG