Достапни линкови

logo-print

Европската централна банка без промена на каматните стапки


Европската централна банка ги задржа основните каматни стапки на рекордно ниското ниво од 0,25 отсто и не презема дополнителни мерки бидејќи чека да види дали ниската инфлација станува тренд. Денешната одлука беше очекувана зашто креаторите на политиките во Европската централна банка ја чекаат обновената економска прогноза во јуни која треба да покаже дали треба да се дејствува против ниската инфлација, за која има опасност да се спушти „во опасната зона“ под 1 процент.
XS
SM
MD
LG