Достапни линкови

logo-print

Британија со помош за Нигерија во борбата против Боко Харам


Припадници на Боко Харам

Припадници на Боко Харам

Британија соопшти дека што поскоро ќе испрати мал тим експерти во Нигерија како одоговор на киднапирањето на 276 малолетни девојчиња од страна на исламистичката милитантна група Боко Харам. Весникот Тајмс јави дека во тимот ќе бидат вклучени офицери од британските специјални сили.
Нигерискиот претседател Гудлак Џонатан ја прифатил понудата на Британија еден ден откако тој се согласи да бидат распоредени и американски војници и други експерти во земјата.
XS
SM
MD
LG