Достапни линкови

logo-print

Протести против несоодветно облекување во Иран


Протестите во Иран

Протестите во Иран

Во Техеран се одржаа протести против непочитување на исламскиот начин на облекување кој стана задолжителен по револуцијата во Иран во 1979 година. Новиниските агенции јавија дека во протестот учествувале околу 4000 луѓе. Секојдневно илјадници жени се притворени или казнети затоа што целосно не го почитуваат џихадот. Претседателот Хасан Рохани во октомври побара од полицијата да биде поблага кога во прашање е џихадот.
XS
SM
MD
LG