Достапни линкови

logo-print

Сириските бунтовниците го напуштаат Хомс


Хомс

Хомс

Стотици сириски бунтовници се евакуираат од последните упоришта во централниот град Хомс по прекинот на огнот постигнат минатата недела со владините сили.

Гувернерот на Хомс Талал Барази изјави дека бунтовници со неколку автобуси го напуштија градот и се упатиле кон градовите Taлибеш и Ал-Дар ал Кабира на северниот крај на провинцијата Хомс.

Бунтовниците се одржаа под опсада во Хомс над една година, што предизвика голема глад во градот.
XS
SM
MD
LG