Достапни линкови

logo-print

Украинските сили ги протераа про руските сили од Собранието во Марипол


Украински медиуми јавија дека владините сили ја превзеле контролата врз градското собрание во источното пристаниште Мариупол по тешките борби со про-руските милитанти во текот на ноќта.

Веста дека Националната гарда ги принудила бунтовниците да го напуштат Собранието ја потврдија и руските медиуми.

Сепаратистите за Интерфакс изјавија дека украинските безбедносни сили привеле 11 лица кои воделе кампања за референдум за независност на регионот закажан за 10 мај.

Про-Русија сепаратисти држат повеќе службени згради во десетици градови во источниот дел на Украина.
XS
SM
MD
LG