Достапни линкови

logo-print

Најави за разместување постојани трупи на НАТО во Источна Европа


Генерал Филип Бридлав

Генерал Филип Бридлав

Висок воен командант на НАТО изјави дека алијансата мора да ја разгледа можноста за трајно разместување трупи во делови од Источна Европа како резултат на тензиите меѓу Русија и Украина. Американскиот воздухопловен генерал Филип Бридлав истакна дека за ова прашање ќе биде дискутирано од командантите на НАТО, министрите за одбрана и за надворешни работи во периодот до самитот во Велс во почетокот на септември.
Краткорочните спогодби на НАТО за ротирање на копнени, поморски и воздухопловни сили на места како Балтикот, Романија и Полска, истекува до крајот на оваа година. Алијансата распореди дополнителни сили во Балтикот и во Полска како одговор на руската анексија на полуостровот Крим и распоредувањето на десетици илјади трупи на руската граница со Украина.
XS
SM
MD
LG