Достапни линкови

logo-print

Итна седница на украинскиот парламент за кризата на истокот


Украинскиот парламент денеска одржува итна седница на која се расправа за ескалирањето на кризата во источниот дел на земјата. Украинската армија е во акција за ставање под контрола на источна Украина каде што про-руски сепаратисти завзедоа државни објекти и полициски станици во неколку градови. Украинската влада тврди дека зад нередите стои Русија. Москва, пак предупредува на хуманитарна криза во источна Украина, каде што, според неа, властите во Киев водат војна против сопствениот народ.
XS
SM
MD
LG