Достапни линкови

logo-print

Москва го повикува Киев да го прекине крвопролевањето во источна Украина


Русија денеска ја повика украинската влада да ја запре операцијата против проруските сепаратисти во источна Украина и да почне разговори за решавање на кризата. Руското министерство за надворешни работи соопштува дека во градовите каде што украинските сили се обидуваат да ги отстранат проруските сепаратисти демне хуманитарна криза. Москва ги повикува властите во Киев да го прекинат крвопролевањето, да ги повлечат своите сили и конечно да седнат на преговарачка маса и да почнат нормален дијалог за начинот на решавање на полтичката криза.
XS
SM
MD
LG