Достапни линкови

logo-print

Фронтот за слобода на изразување го осуди говорот на омраза


Фронтот за слобода на изразување уште еднаш најостро го осудува говорот на омраза од Миленко Неделковски на неговиот портал „Дудинка“, кој поттикнува на насилство кон критички медиуми и кон конкретни новинари, колумнисти и политичари.

„Ваквиот говор на омраза кој поттикнува насилство кон медиуми и новинари има дополнителна тежина, затоа што доаѓа веднаш по изборите, од страна на провладин новинар кај кого редовно гостуваат претседателот, премиерот и министрите“, се наведува во соопштението од Фронтот за слобода на изразување.

Тие ги повикува надлежните институции сериозно и соодветно да реагираат на поттикнувањето на насилство. Во Фронтот членуваат неколку невладини организации.

Претходно, група новинари кои беа прозвани како грчки платеници во колумна на Миленко Неделковски, поднесоа кривична пријава против него.
XS
SM
MD
LG