Достапни линкови

logo-print

Иванов доби уверение од ДИК за втор претседателски мандат


Новозибраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска од Државаната изборна комисија го доби уверението за нов мандат како шеф на државата. Уверението на Иванов му го врачи членот на ДИК Бедредин Ибраими. Мандатот на новозибраниот претседател, освен Ибраими му го честитаа и членовите Влатко Сајковски, Сашо Срцев и Анета Стефановска.

Претседателот на ДИК Никола Рилковски, иако претходно беше најавено, не му го врачи уверението на Иванов, а неговиот мандат не го честитаа ниту потпретседателот Субхи Јакупи и членот Виолета Дума.

За Иванов, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, ова ќе биде втор претседателски мандат. Според конечните резултати на ДИК, на гласањето на вториот круг од претседателските избори што се одржа во неделата на 27 април, Иванов го поддржаа 534.910 избирачи, додека неговиот противкандидат од СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски освои 398.077 гласови.

На вториот круг од претседателските избори гласале 967.694 избирачи, односно 54,38 отсто од вкупно 1.779.572 запишани во избирачкиот список.
XS
SM
MD
LG