Достапни линкови

Десетици работнички активисти уапсени во Техеран


Работнички активисти во Техеран.

Работнички активисти во Техеран.

Неколку десетици работнички активисти беа уапсени денеска во Техеран каде што го одбележуваа Меѓународниот ден на трудот 1 Мај. Активистите биле уапсени на протестот пред Министерстовто за труд, како и на уште една локација во западен Техеран. Активистот Давуд Разави рече дека биле уапсени 23 демонстранти и дека власта покажува недостиг од толеранција дури и кон малите форми на несогласување. Меѓу уапсените е и долгогодишниот член на Синдикатот на работниците на Техеран Ебрахим Мадади. Тој наводно бил претепан и однесен на непозната локација.
XS
SM
MD
LG