Достапни линкови

logo-print

Извршниот одбор на СДСМ препорача враќање на пратеничките мандати


Извршниот одбор на СДСМ на синоќешната седница одлучил да му препорача на Централниот одбор на партијата да ги врати освоените мандати и да не поднесува приговори до Државната изборна комисија (ДИК). Портпаролот на партијата Петре Шилегов за МИА изјави дека приговори не поднеле бидејќи во предизборниот период и за време на кампањата поднеле преку 170 претставки за различни повреди до надлежните државни институции кои воопшто не ги разгледувале или веднаш ги отфрлиле. Седницата на Централниот одбор на опозициската партија треба да се одржи вечерва после 18 часот, кога и дефинитивно ќе се знае дали ќе се прифатат пратеничките мандати.
XS
SM
MD
LG