Достапни линкови

logo-print

ХРВ бара ембарго за оружје врз режимот на Асад


Хјуман Рајтс Воч го повика Советот за Безбедност на Обединетите Нации да ги блокира сите оружени пратки за режмиот на Башар ал Асад во Сирија.

ХРВ документираше 85 воздушни напади со барел бомби во провинцијата Алепо од февруари годинава.

Хјуман Рајтс Воч побара ембарго за сите страни во конфликтот кои ги кршат човековите права.

Портпаролот на Стејт Департментот Џен Псаки вчера изјави дека сирискиот режим не успеал до крајниот рок на 27 април целосно да го острани хемиското оружје.
XS
SM
MD
LG