Достапни линкови

logo-print

Сирија се уште поседува хемиско оружје


Шефот на меѓународната мисија која го надгледува уништувањето на сириското хемиско оружје Сигрид Кааг

Шефот на меѓународната мисија која го надгледува уништувањето на сириското хемиско оружје Сигрид Кааг

Шефот на меѓународната мисија која го надгледува уништувањето на сириското хемиско оружје Сигрид Кааг, изјави дека земјата се уште поседува околу 8 проценти од таквиот материјал и дека е пробиен рокот до 27 април за неговото предавање. Таа изрази надеж дека крајниот рок за целосно уништување на оружјето кој е до 30 јуни ќе биде испочитуван. Сириските власти се согласија да го уништат оружјето откако САД предупредија дека ќе преземат воени мерки.
XS
SM
MD
LG