Достапни линкови

logo-print

Жителите на Молдавија без визи во Шенген зоната


На жителите на Молдавија повеќе нема да им бидат потребни визи за да патуваат во најголем дел од земјите во ЕУ. Според соопштението на ЕК, сите граѓани на земјата кои имаат биометриски пасош ќе можат слободно да се движат во шенген зоната од денеска.
Во шенген зоната членуваат повеќето земји на ЕУ, како и Норвешка и Швајцарија. Таквиот чекор на ЕУ доаѓа по кризата со Украина.
XS
SM
MD
LG