Достапни линкови

logo-print

Либералите не ги признаваат изборните резултати


Извршниот комитет на Либералната партија истакнува дека се солидаризира со ставот на мнозинството опозициски партии за неприфаќање на резултатите од денешните избори.

За Либералната партија регуларноста на изборите не зависи само од денот на гласањето, туку од целокупната атмосфера во предизборниот период, употребата на институциите и органите на државата и од слободата на изразувањето на сопственото политичко уверување.

За ЛП е јасно дека Република Македонија влегува во нова политичка состојба. Нејзиниот расплет очекуваме да започне од моментот кога ќе започне расчистувањето на аферите пласирани меѓу двата изборни круга, се наведува во партиското соопштение.

Либералната партија на овие парламентарни избори настапи во коалиција со ГРОМ на Стеве Јакимовски.
XS
SM
MD
LG