Достапни линкови

logo-print

Оставка на премиерот на Јужна Кореја


Премиерот на Јужна Кореја Чунг Хонг поднесе оставка поради критиките дека неговата влада не го координирала добро спасувањето на патниците во бродот кој потона на 16 април, кога загинаа повеќе од 300 луѓе. Чунг во денешната изјава за новинарите рече дека решил да поднесе оставка за да не и биде товар на владата. Тој дополни дека ја видел тагата на семејствата на настраданите и дека мисли оти треба да ја превземе одговорноста како премиер. Досега 187 тела се извлечени од потонатиот ферибот, а 115 луѓе се исчезнати.
XS
SM
MD
LG