Достапни линкови

logo-print

Преговарачите на ОБСЕ пристигнаа во СловјанскТим на ОБСЕ пристигна во Словјанск барајќи да бидат ослободени осумте набљудувачи од нивната организација кои се заробени од про-руските сили. Преговарачите се на средба со самопрогласениот градоначалник на Словјанск Вјачеслав Пономарјов. Пономарјов претходно изјави дека заробените монитори на ОБСЕ се воени затвореници.Набљудувачите на ОБСЕ беа во источна Украина да го надгледуваат спроведувањето на договорот потпишан во Женева на почетокот на април, за смирување тензиите во регионот.
XS
SM
MD
LG