Достапни линкови

logo-print

Петмина британски војници загинале во хеликоптерска несреќа во Авганистан


Во хеликоптерска несреќа во Кандахар загинале пет британски војници од Меѓународните сили предводени од НАТО во Авганистан -ИСАФ.Ричард Фелтон, командант на Здружената команда соопшти дека несреќата била трагичен случај . Портпаролот на полицијата на Кандахар Зија Дурани изјави дека авионот се урнал во една област на околу 50 километри од пакистанската граница. Портпаролот на талибанците пак во соопштение наведе дека бунтовниците го собориле хеликоптерот. ИСАФ соопшти дека се испитуваат причините за несреќата,но оти нема информации за напријателска активност во таа област.
XS
SM
MD
LG