Достапни линкови

logo-print

Во Охрид проблеми со избирачките списоци


Претседателите на избирачките одбори во Охрид потврдуваат дека постои голем револт помеѓу граѓаните кои ги има во списокот за парламентарните избори, а ги нема во списокот за претседателските избори. Кире Стојанов претседател на Избирачкото место 1308/1 вели дека разликата во нивното избирачко место од едниот во другиоt избирачки список била околу 10 гласачи. Во Охрид на списокот за парлментарните избори има 650 повеќе гласачи од списокот за претседателските избори.

Од ОИК за Радио Слободна Европа потврдија дека граѓани реагираат до нив за овие пропусти и оти ги упатуваат до ДИК. Во Охрид до 10 часот правото на глас за парламентарните избори го оствариле 10,87 % од гласачите, додека за претседателските избори 10,76%
XS
SM
MD
LG