Достапни линкови

logo-print

Кери ја обвини Русија за поткопување на стабилноста на Украина


Државниот секретар на САД Џон Кери изјави дека Русија не ја искористила можноста да го смени курсот во Украина. Во изјава за новинарите во Вашингтон , Кери вчера рече дека Русија не превзела ниту еден конкретен чекор за спроведување на договорот постигнат пред една недела во Женева за смирување на кризата во Украина. Кери дополни дека последиците ќе бидат сериозни ако Русија продолжува да ја поткопува стабилноста на Украина. Во интервју за руската телевизија, рускиот амбасадор во ОН Витали Чуркин изјави дека генералниот секретар на ОН треба да ја обвини Украина за употребата на вооружени сили против политичката опозиција.
XS
SM
MD
LG