Достапни линкови

logo-print

Лавров го обвини Западот за смената на режимот во Украина


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров го обвини западот за поттикнување на револтот, кој доведе до, според него, неуставната промена на режимот во Украина. Зборувајки денеска на московскиот државен Институт за меѓународни односи, рече дека Соединетите Држави и Европската Унија дејствувале за нова фаза од портокаловата револуција во Украина со отстранување на претседателот Виктор Јанукович. Тој оцени дека Украина била искористена како пион во гео-политичката игра против Русија.
XS
SM
MD
LG