Достапни линкови

logo-print

Москва протера канадски дипломат


Русија протера канадски дипломат во знак на одмазда за протерување од Канада на помошник на рускиот аташе за одбрана на почетокот од овој месец. Москва на 22 април објави дека на првиот секретар на канадската амбасадорка, Маргарита Атанасов mu се дадени две недели да ја напушти земјата. Канада исто така неодамна избрка девет руски воени офицери по прекинувањето на заедничката воена обука, како дел од санкциите. Канадскиот премиер Стивен Харпер ја опиша руската анексија на Крим како "агресивен, милитаристички, и империјалистичките чин“.
XS
SM
MD
LG