Достапни линкови

logo-print

Најмалку 10 загинати во напад врз гласачко место во северен Ирак


Илустрација: Киркук.

Илустрација: Киркук.

Најмалку 10 чувари загинаа синоќа кога вооружени напаѓачи отворија оган врз гласачко место во село во близина на градот Киркук во северен Ирак, соопшти полицијата. Парламентарните избори во Ирак се закажани за 30 април. Асошиејтед прес јави дека напаѓачите носеле ирачки армиски униформи. Во текот на вчерашниот ден во низа напади ширум Ирак загинаа повеќе од 30 луѓе.
XS
SM
MD
LG