Достапни линкови

logo-print

Почна судски процес против корисници на Твитер во Турција


Во Турција денеска започна судски процес против 29 корисници на Твитер кои се обвинети дека ја поттикнувале јавноста на нарушување на законот преку твитови за антивладини протести во Турција минатата година. Адвокати на обвинетите изјавија дека случајот е политизиран, јави БТА.

Според активисти за заштита на човековите права, обвинетите, кои се претежно млади, само споделиле информација на социјални медиуми за масовните демонстрации, кои започнаа во паркот Гези во Истанбул и се проширија во целата земја. Тие сметаат дека обвинетите не го нарушиле законот.

Турската Влада се обидува да ја контролира употребата на социјалните мрежи, кои беа искористени за организирање протести и за прикачување записи, кои ги критикуваат корупциските дејствија на владини службеници.

Твитер, кој беше наречен „закана“ од премиерот Реџеп Таип Ердоган, беше блокиран две седмици. Уставниот суд излезе со одлука за обновување на пристапот до социјалната мрежа.
XS
SM
MD
LG