Достапни линкови

logo-print

Најмалку 10 загинати во самоубиствен бомбашки напад во Ирак


Илустрација.

Илустрација.

Најмалку 10 луѓе загинаа, а 35 се ранети кога бомбаш самоубиец го активирал експлозивот во неговото возило на контролен пункт во централен Ирак. Во самоубиствен бомбашки напад, пак, вчера, на универзитетот во Багдад без убиени 16 луѓе. Насилствата во Ирак се зголемуваат во пресрет на парламентарните избори што треба да се одржат на 30 април и кои ќе бидат голем тест за безбедносните сили. Тоа ќе бидат први парламентарни избори во Ирак од повлекувањето на американските сили на крајот на 2011 година.
XS
SM
MD
LG