Достапни линкови

logo-print

Бајден во посета на Украина


Американскиот потпретседател Џо Бајден

Американскиот потпретседател Џо Бајден

Американскиот потпретседател Џо Бајден за време на дводневната посета на Киев со државниот врв ќе разговара за кризата во земјата и за спорот меѓу Украина и Русија.

Бајден ќе се сретне со актуелниот претседател Олександар Турчинов, со премиерот Арсениј Јатсењук и членови на Парламентот.

Белата куќа соопшти дека Бајден ќе разговара за напорите на меѓународната заедница за стабилизација на украинската економија, за енергетиката и ситуацијата со сепаратистичките сили во источниот дел на земјата.

Украина и Русија се обвинуваат меѓусебе по смртоносните судири во источна Украина.
XS
SM
MD
LG