Достапни линкови

logo-print

Се расчистува хемиското оружје од Сирија


Меѓународните набљудувачи соопштија дека близу 80 проценти од материјалите за хемиско оружје во Сирија биле уништени или отстранети од земјата. Заедничката мисија на Обединетите нации и Организацијата за прохибиција на хемиско оружје сметаат дека постигнатиот напредок ќе оди во прилог на средбата во Јуни, за кога е поставен и рокот за уништување на хемиското оружје во Сирија. Претходно годинава, во текот на судирите меѓу владините приврзаници и антивладините демонстранти во земјата, Сирија проби неколку крајни рокови за уништување на материјалите.
XS
SM
MD
LG