Достапни линкови

logo-print

Иранскиот претседател согледува проблеми со правата на жените


Хасан Рохани

Хасан Рохани

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека во неговата земја се уште постои родова неправда. Во неговиот говор по повод иранскиот ден на жената, шефот на државата рече дека се уште има жени кои се плашат од неправедно машко однесување, додавајки дека ваквата ера мора да заврши. Рохани рече дека како претседател мора да признае дека во Иран се уште постојат проблеми во заштитата на правата на жените.
XS
SM
MD
LG