Достапни линкови

logo-print

Реакција од Русија за престрелката во Украина


Руското министерство за надворешни работи изрази незадоволство од престрелката која рано утрово се случи на контролен пункт во источниот дел на Укртаина. Според неофицијални информации, најмалку четворица загинале во инцидентот. Во соопштението на министерството се наведува дека со инцидентот кој се случи во близина на населеното место Словјанск, кое во голем дел е под контрола на про-руски сепаратисти, се прекршува договореното велигденско примирје. Руските медиуми сега јавуваат дека петмина загинале во инцидентот додека според други медиумски извештаи, едно лице загинало додека тројца се повредени.
XS
SM
MD
LG