Достапни линкови

logo-print

Вонредна состојба поради поплавите во делови на Србија


Припадници на Секторот за вонредни состојби при српското МВР од подрачјето на Прокупље поради поплавите предизвикани од надојдената река Топлица спасиле 22 лица од повеќе објекти. Спасени се и двајца мажи од покриви на автомобили. Претставникот на Секторот за вонредни состојби во Прокупље Владо Племиќ изјави дека бранот поплави на подрачјето на Прокупље полека почнува да стагнира и оти се упатил кон правец на Житораѓа, каде е префрлен дел од силите на Секторот за вонредни состојби. Поради поплавите прогласена е вонредна состојба во Куршумлија, Лучани и Пожега. Најзагрозена точка во Србија во моментот е Заечар, каде исто така е прогласена вонредна состојба.
XS
SM
MD
LG