Достапни линкови

logo-print

Извршена смртната казна за белоруски затвореник


покана за протестен концерт против смртната казна во Белорусија

покана за протестен концерт против смртната казна во Белорусија

Центарот за човекови права Вјасна во Минск соопшти дека била извршена смртната казна за затвореник во Белорусија. Дваесет и три годишниот обвинет бил осуден за убиство на неговата сопруга и нејзиниот љубовник. Мајката на осуденикот изјавила дека според адвокатот, смртната казна била извршена денеска. Организацијата Вјасна забележува дека казната била извршена пред Комитетот за човекови права при Обединетите нации да ја разгледа жалбата на осудениот.
XS
SM
MD
LG