Достапни линкови

logo-print

Турција ќе бара дисконт за увозот на гас од Русија


Турција ќе бара намалување на цената на гасот кој го увезува од Русија за време на разговорите со претставници на Газпром, кои во наредната недела ќе ја посетат Анкара. Ова денеска го соопшти турскиот министер за енергија Танер Јилдиз, додавајки дека Турција, според договорот, има права да бара ревизија на цаната на гасот. Турција е увозник на речиси сите енергетски потреби, а Русија и е најголем снабдувач со гас.
XS
SM
MD
LG